Kategória
E-cigarety, vaping

Cigarety sa od vapingu líšia mnohými spôsobmi. Ak pominieme látkove zloženie a pozrieme sa len na bázu, na ktorej fungujú, zistíme, že cigarety sú nebezpečnejšie už len týmto spôsobom. Cigaretu si musíme zapáliť. Oheň ako taký následne spôsobuje uvoľňovanie dechtu a vdychovanie malých častíc tabaku, ktoré mechanicky poškodzujú pľúca. V porovnaní s vapingom, obsahujú cigarety okrem nikotínu až 6000 ďalších preukázateľne škodlivých látok, ako je olovo, arzén či formaldehyd. Tieto látky poškodzujú nie len pľúca, ale aj celý náš organizmus. Vdýchnuté toxíny sú rozvírené v krvnom riečisku, čo so sebou následne nesie typické príznaky bolesti hlavy a nevoľnosti.

U cigariet je telo vystavené roztavenému nikotínu, aj v priamej forme kontaktu, čo spôsobuje hnedé škvrny na zuboch a žltnutie prstov. V porovnaní s tým, elektronické cigarety s ohňom nepracujú vôbec a nikotín je transformovaný do neškodnej pary, ktorá žiadne stopy na tele nezanecháva.

Markantný rozdiel je viditeľný aj vo finančných výdajoch spojených s preferovaným spôsobom konzumácie nikotínu. Fajčenie krabičky cigariet denne sa môže vyšplhať až na 2000€ ročne. E-cigarety oproti tomu, vás budú stáť len 360€. Rozdiely nájdeme aj v rámci údržby a konzumácie ako takej. Vedľajším produktom tabakových cigariet sú ohorky a popol, ktorý sa musí systematicky odklepávať a následne upratovať. Na dovolenke pri mori, tak často na pláži môžete nájsť vyplavené ohorky a blízko frekventovanejších verejných miest, ako sú vlakové stanice či námestia, stretnete nejedného bezdomovca, ako sa snaží získať poslednú štipku tabaku nedofajčenej cigarety z odpadkového koša. V prírode to môže trvať až celých 10 rokov, než sa tabakový ohorok plne rozloží. E-cigarety životné prostredie prakticky nezaťažujú. Ich užívaním nevznikajú ohorky a elektronické cigarety sú tak oveľa viac šetrnejšie k okoliu. Čo sa týka znečistenia ovzdušia, cigaretový dym k nemu prispieva až desaťkrát viac ako výfukové plyny z automobilov.

Kontrastom voči tomu sú elektronické cigarety opäť vhodnejšou voľbou. Nielenže para ako taká životné prostredie nezaťažuje, ale jej výdychový zlomok sa vo vzduchu neškodne rozvíri, a podľa aktuálne dostupných štúdií, tak elektronické cigarety ani nespôsobujú pasívne fajčenie pre ďalších ľudí vo vašom okolí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *